06 - Mera slaganja kapa
Mera slaganja kapa
Objašnjenje mere slaganja kapa
  • Upotreba mere slaganja kapa
  • Postupak za dobijanje koeficijenta kapa
  • Tumačenje koeficijenta kapa
06
Upotreba mere slaganja kapa
Objašnjenje koeficijenta kapa

Još jedan od statističkih pokazatelja za kategorijske promenljive u SPSS-ovoj proceduri Crosstabs jeste mera slaganja kapa (Kappa). Ona je uobičajena u medicinskoj literaturi za ocenu slaganja dva lekara (npr. dijagnoze dva kliničara) ili saglasnosti dva različita dijagnostička testa (novorazvijen test u poređenju sa opšteprihvaćenim testom ili "zlatnim standardom").

Primer istraživačkog pitanja: Koliko su saglasne dijagnostičke klasifikacije mernih skala Edinburgh Postnatal Depression Scale (EPDS) i Depression, Anxiety and Stress Scale (DASS)?

Šta vam treba: Dve kategorijske promenljive s jednakim brojem kategorija (npr. dijagnostička klasifikacija 1. lekara ili 1. testa: 0 = nije deprimirana, 1 = deprimirana; i dijagnostička klasifikacija iste osobe koju je dao 2. lekar ili 2. test).

Dodatna pretpostavka: Jednak broj kategorija za 1. i za 2. lekara.

Parametarske alternative: Ne postoji.

U narednom primeru istražićemo stepen slaganja između dve mere depresije u uzorku žena posle porođaja. U datoteci depress4ED.sav, rezultati za svaku ženu na skalama Edinburgh Postnatal Depression Scale (EPDS: Cox, Holden & Sagovsky, 1987) i Depression, Anxiety and Stress Scale (DASS-Dep: Lovibond & Lovibond, 1995) klasifikovani su u skladu s preporučenim graničnim vrednostima svake skale. Dobijene su dve promenljive s vrednostima 0 (nije deprimirana) i 1 (deprimirana). Cilj istraživanja je utvrditi da li žene prepoznate kao deprimirane na skali EPDS, isto tako klasifikuje i skala DASS Depression (DASS-Dep).

Postupak za dobijanje koeficijenta kapa
Objašnjenje postupka za dobijanje koeficijenta kapa

Da biste pratili ovaj primer, otvorite datoteku s podacima depress4ED.sav.

  1. Otvorite meni Analyze, izaberite stavku Descriptive Statistics, pa pritisnite Crosstabs;
  2. Pritisnite onu promenljivu (npr. DASSdepgp2) koja će biti redna u unakrsnoj tabeli i strelicu da je prebacite u polje Row(s);
  3. Pritisnite onu promenljivu (npr. EPDSgp2) koja će biti kolonska u unakrsnoj tabeli i strelicu da je prebacite u polje Column(s);
  4. Pritisnite dugme Statistics. Izaberite opciju Kappa. Pritisnite dugme Continue;
  5. Pritisnite dugme Cells;
  6. U polju Counts proverite da li je potvrđena opcija Observed;
  7. U odeljku Percentage pritisnite Row. Pritisnite dugme Continue i zatim OK.

U nastavku su prikazani dobijeni rezultati.


Slika-1 Crosstabulation

Slika-2 Symmetric Measures
Tumačenje koeficijenta kapa
Objašnjenje dobijenih rezultata

Glavni rezultat za nas je u tabeli Symmetric Measures, gde očitavamo da mera slaganja (engl. Measure of Agreement) Kappa iznosi 0,56, uz značajnost p < 0,0005. Kako navodi Peat (2001, str. 228), vrednost 0,5 pokazatelja kapa predstavlja umereno slaganje, iznad 0,7 predstavlja dobro slaganje, a iznad 0,8 vrlo dobro slaganje. Dakle, u ovom primeru je stepen slaganja između klasifikacije slučajeva kao deprimiranih pomoću skale EPDS i skale DASS-Dep umeren.

Osetljivost i određenost

Pomoću učestalosti (frekvencija) i procenata u tabeli Crosstabulation mogu se izračunati i osetljivost i određenost mere ili testa. U medicinskoj literaturi je uobičajeno da se pomoću njih ocenjuje tačnost dijagnostičkog testa u otkrivanju postojanja ili nepostojanja bolesti, odnosno tačnost novog testa u odnosu na neki postojeći zlatni standard. Osetljivost odražava proporciju slučajeva postojanja bolesti (stanja) koji su tačno dijagnostifikovani, dok određenost predstavlja proporciju slučajeva bez bolesti (stanja) koji su tačno dijagnostifikovani. U ovom primeru, ispitujemo saglasnost klasifikacije na skali DASS-Dep u odnosu na najčešće upotrebljavani test za klasifikaciju, skalu EPDS.

Osetljivost skale DASS-Dep može se izračunati ako se pročitaju vrednosti iz druge kolone tabele. Od 80 slučajeva koje je skala EPDS (naš zlatni standard) prepoznala kao deprimirane, 46 je tako klasifikovala i skala DASS-Dep. To daje osetljivost od 57,5 procenata (46/80).

Određenost se izračunava tako što se pročitaju vrednosti iz prve kolone, gde su osobe koje su pomoću skale EPDS bile klasifikovane kao nedeprimirane. Skala DASS-Dep je "tačno" klasifikovala 225 od ukupno 239 takvih, što predstavlja određenost od 94,1 procenata. Obe te skale su veoma usklađene u pogledu slučajeva klasifikovanih kao nedeprimirani; međutim, postoji određena nesaglasnost između slučajeva koje skale prepoznaju kao deprimirane. Više o pojedinostima ovog istraživanja vidite u dodatku, a članak u kome su korišćeni ti podaci potražite na adresi: https://bmcpsychiatry.biomedcentral.com/articles/10.1186/1471-244X-6-12. Pritisnite vezu pdf na desnoj strani da biste preuzeli datoteku s Web-a.

Preuzeto iz: Pallant, J. (2011), SPSS: priručnik za preživljavanje (prevod 4. izdanja), Beograd: Mikro knjiga