Vilkoksonov test ranga - još se naziva Vilkoksonov test ekvivalentnih parova ili test označenih rangova - namenjen je za ponovljena merenja, tj. kada se učesnici mere u dva navrata ili pod dva različita uslova. To je neparametarska alternativa t-testu ponovljenih merenja, ali umesto poređenja srednjih vrednosti, Vilkoksonov test pretvara rezultate u rangove i njih poredi u trenutku 1 i trenutku 2. Vilkoksonov test se može upotrebiti i kada su učesnici upareni po specifičnim kriterijumima.
Kao ilustraciju ove tehnike upotrebljeni su podaci iz datoteke experim4ED.sav, koju možete preuzeti sa sistema (LAMS-a). U ovom primeru, uporedićemo rezultate na testu kojim se ispituje strah od statistike (engl. Fear of Statistics Test), popunjavanom pre i posle intervencije koja je trebalo da pomogne studentima da ovladaju statistikom.
Primer istraživačkog pitanja: Ima li promene rezultata ispitivanja straha od statistike od vremena 1 do vremena 2?
Šta vam treba: Jedna grupa ispitanika merena na istoj neprekidnoj skali ili u dva navrata. Promenljive su rezultati u trenutku 1 ili u okolnostima 1, i rezultati u trenutku 2 ili u okolnostima 2.
Pretpostavke: Videti opšte pretpostavke za neparametarske tehnike, navedene na početku ove lekcije.
Parametarska alternativa: t-test uparenih uzoraka.
Da biste pratili ovaj primer, otvorite datoteku experim4ED.sav.
U nastavku je prikazan deo dobijenih rezultata.
Glavne vrednosti koje treba gledati u izlaznom rezultatu jesu Z i njen nivo značajnosti, dat u redu Asyp Sig. (2-tailed). Kada je nivo značajnosti jednak ili manji od 0,05 (npr. 0,04, 0,01, 0,001), može se zaključiti da je razlika rezultata značajna. U ovom primeru, verovatnoća Sig. iznosi 0,000, što zapravo znači manje od 0,0005. Stoga, treba zaključiti da je razlika između te dve grupe rezultata značajna (neslučajna).
Veličina uticaja u ovom testu se može izračunati na način opisan za Man-Vitnijev U test, tj. deljenjem veličine z kvadratnim korenom iz N. Pri ovom izračunavanju možete da zanemarite negativan predznak za vrednost z. U ovom slučaju, N = broj opservacija u dva vremenska trenutka, a ne broj slučajeva. U ovom primeru, z = 4,18, N = 60 (slučajeva x 2); zato je r = 0,54. To ukazuje na veliki uticaj prema Koenovom kriterijumu: 0,1 = mali uticaj, 0,3 = srednji uticaj, 0,5 = veliki uticaj.
Rezultate ove analize mogli biste predstaviti ovako:
Vilkoksonov test ranga otkrio je statistički značajno smanjenje straha od statistike nakon učestvovanja u programu obuke, z = -4,18, p < 0,001, uz veliku razliku (r = 0,54). Medijana rezultata na skali straha od statistike (engl. Fear of Statistics Scale) opala je od (Md = 40) pre programa do (Md = 38) posle programa.
Preuzeto iz: Pallant, J. (2011), SPSS: priručnik za preživljavanje (prevod 4. izdanja), Beograd: Mikro knjiga